SilkWeb.ro: “Oferim solutii care se potrivesc cel mai bine clientului”

3

Octombrie 2012 scris de Admin in Comunitate, Ulise.ro

SilkWeb – o echipa de profesionisti care combina marketingul, designul si tehnologia pentru a realiza siteuri de succes. Cosmin Daraban, marketing manager,  ne-a povestit mai multe despre modul de lucru, relatia cu clientii si echipa SilkWeb.

Nume: SilkWeb
Domenii de activitate: E-Commerce, Web Design
Numar de angajati: 15
Cifra de afaceri pentru 2011: 80.000 euro
Lucreaza pentru proiecte din: Romania
Site: www.silkweb.ro
Contact: str. Plevnei , nr 18, Baia Mare, tel. 0362-809.981

trafic.ro: Care ar fi, pe scurt, cele mai importante momente din evolutia companiei?

CD: Fiecare moment este important pentru evolutia noastra. Fiecare proiect, fiecare problema intalnita si fiecare rezolvare gasita ne ajuta sa devenim mai buni in ceea ce facem. Daca ar trebui insa sa alegem unul, am alege momentul in care am lansat prima versiune a platformei noastre de e-commerce, platforma SilkMart. Lansarea acestui produs a insemnat mai mult decat cresterea numarului de clienti. Am avut ocazia sa identificam problemele de care se loveau posesorii de magazine online si am dezvoltat un numar de servicii si produse conexe menite sa ii ajute pe acestia sa isi creasca vanzarile.

trafic.ro: Cum arata acum echipa? In ce formula ati inceput si cum a evoluat in timp?

CD: Initial, SilkWeb a insemnat parteneriatul a 3 proaspat absolventi de facultate. Desi eram la inceput, numarul mare de clienti si proiecte, a facut extinderea echipei o necesitate pentru dezvoltarea agentiei noastre. Asadar, daca la inceputul lui 2008 eram doar 5, astazi echipa noastra este alcatuita din 15 oameni pasionati de web design, programare, uzabilitate, seo, internet marketing sau social media.

trafic.ro: Care sunt criteriile pe care le urmariti atunci cand angajati un membru nou in echipa?

CD: Cel mai important, in opinia noastra, este sa iti placa ceea ce faci. Acest factor influenteaza cat de mult vei evolua profesional si de aceea este un criteriu strict de selectie pentru cei ce doresc sa se alature echipei noastre.

trafic.ro: Care sunt aspectele prin care va diferentiati pe piata?

CD: Ce ne diferentiaza cel mai mult este calitatea serviciilor pe care le oferim. Ne place ceea ce facem si de aceea ne implicam 100% in fiecare proiect, indiferent de amploarea acestuia. Scopul nostru este sa oferim solutii care se potrivesc cel mai bine clientului. De aceea majoritatea celor ce apeleaza la serviciile noastre o fac pentru ca doresc mai mult decat ce le ofera piata, doresc solutii care se adapteaza perfect afacerii lor.

trafic.ro: Urmati un anumit model de dezvoltare a business-ului?

CD: Nu putem spune ca urmarim un anumit model. Tot ce putem spune este ca dorim sa ramanem o echipa compacta si dinamica, care pune accent pe calitatea proiectelor si nu pe cantitatea lor. Consideram ca la ora actuala acest model, daca putem sa ii spunem model, se potriveste atat noua cat si clientilor nostri.

“Clientul ideal ar sti sa profite la maxim de experienta noastra”

trafic.ro: Ce strategii aplicati pentru a mentine o relatie cat mai buna si de durata cu clientii?

CD: Strategia pe care o aplicam in aceasta privinta este comunicarea. Comunicand cu clientul putem sa intelegem care ii sunt necesitatile, asteptarile sau, de ce nu, nemultumirile. Odata ce aceste aspecte ne sunt clare, putem sa ii oferim clientului solutii care sa il multumeasca.

trafic.ro: Cum ar arata relatia cu un client ideal? Ce ar trebui sa stie sa ceara si cum ar fi cel mai bine sa faca acest lucru?

CD: Clientul ideal, in opinia noastra, ar fi clientul care ar sti sa profite la maxim de experienta noastra, clientul care ne-ar lasa sa ne facem treaba cum stim noi mai bine. Garantam ca rezultatele ar fi pe masura, iar relatia cu clientul respectiv nu ar putea fi decat foarte buna.

trafic.ro: Care sunt trei reguli esentiale de la care nu va abateti in activitatea de zi cu zi?

CD: Trei reguli esentiale ar fi:

1. Sa fii punctual
2. Sa nu lasi clientii sa astepte
3. Sa fii atent la calitatea serviciilor oferite

trafic.ro: Ne puteti spune care dintre proiectele realizate v-a adus cea mai mare satisfactie si de ce?

CD: Unul dintre cele mai satisfacatoare proiecte a fost relansarea site-ului QuickMobile. A fost un proiect complex, cu multe cerinte din partea clientului, atat pe partea de implementare a magazinului, cat si pe partea de SEO. Una dintre provocarile acestui proiect a fost integrarea platformei SilkMart cu sistemul CRM utilizat de catre client. Tot ce putem spune este ca rezultatul a fost un adevarat succes. Clientul a obtinut o solutie de e-commerce care simplifica la maxim munca departamentului de vanzari si in acelasi timp pastreaza toate caracteristicile unui magazin online gandit pentru a vinde.

trafic.ro: Aveti un sfat pentru clientii care cauta o companie pe Ulise.ro?

CD: Sfatul nostru ar fi sa incerce sa isi stabileasca bugete care sa atraga firme ce ofera servicii de calitate. Pentru acelasi serviciu, un client poate obtine o gama foarte variata de oferte si preturi. Trebuie sa fii constient ca la concurenta puternica ce exista la ora actuala in online, nu e tot timpul suficient sa alegi varianta cea mai ieftina.

Sus

Adauga comentariu despre
SilkWeb.ro: “Oferim solutii care se potrivesc cel mai bine clientului”

»
»
»

Tag-uri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>